NVO17 Sobivanje – društvo za trajnostni razvoj: Trajnostna pot
Objavljeno 17.4.2020
Trajnostna pot – z gibanjem in druženjem do čistejšega zraka
Projekt Trajnostna pot = moja izbira obravnava problem onesnaževanje zraka v prometu. Problema se loteva z navezovanjem na zdrav način življenja in vzpostavitev oziroma krepitev socialnih stikov – odnosov.
Povezuje torej naslednje tematike:
- alternativne transportne možnosti (zmanjševanje onesnaženosti zraka);
- zdrav način življenja (gibanje) in
- razvoj socialnih kompetenc (druženje na poti v ustanovo, službo, …).
Projekt je namenjen:
- odraslim (zaposleni v javnih ustanovah, staršem in splošni javnosti) in
- otrokom (v vrtcih in osnovnih in srednjih šolah).
V sklopu projekta je poudarek na naslednjih aktivnostih:
- začetna in končna raziskava - anketa pri otrocih in med zaposlenimi v javnih zavodih,
- natečaj v vrtcih in šolah - popis stanja poti v ustanovo in izris trajnostnih poti na realnem zemljevidu,
- 'Dan trajnostne mobilnosti' – dogodki v ustanovah - namenjeni staršem (strokovno predavanje) in otrokom (izobraževalne delavnice),
- Promocija projekta – zgibanka/priročnik trajnostne mobilnosti, tiskovna konferenca ob zaključku projekta, revija Sobivanje, družabna omrežja, sprotno pošiljanje PR sporočil medijem, elektronsko poročilo s končnimi rezultati projekta.
- Analiza raziskave, predstavitev rezultatov in smernice za nadaljnje delo.
Cilji in rezultati:
S projektom je društvo želelo vplivati na zmanjšanje onesnaženost zraka z uporabo alternativnih virov prevoza. V sklopu raziskovanega vzorca so želeli povečati uporabo alternativnih virov prevoza za 5%.
Nadalje so želeli doseči, da bi otroci skupaj hodili oziroma se vozili s kolesi v šolo. Na ta način lahko vplivamo tudi na socialne kompetence otrok, prav tako pa jih spodbujamo k gibanju – bolj zdravemu načinu življenja. Pričakovali so, da bodo v sklopu aktivnosti oblikovali vsaj 20 skupin s po vsaj tremi otroci, ki bodo skupaj hodili v ustanovo. Ob zaključku projekta je bilo takšnih skupin 45.
V raziskavi, ki so jo izvedli, je sodelovalo kar 1.208 ljudi, ki so izpolnili anketni vprašalnik. Po analizi raziskave, ki so jo opravili, je kar 68% odraslih (staršev in pedagoških delavcev) pripravljenih spremeniti svoje prevozne navade v bolj trajnostne. Še več jih je to pripravljenih spodbujati pri svojih otrocih. Kot največji problem za uporabo avtomobila (kar 82% se jih vozi z avtom) so anketiranci navedli oddaljenost od doma, časovno stisko in neurejenost infrastrukture – pločnikov, kolesarski stez in javnega prevoza.
V veliko pomoč je izdelan načrt trajnostnih poti, ki so ga za pet ustanov izdelali v sodelovanju z Geodetskim inštitutom Slovenije. V načrt je zajeta razdalja do dveh kilometrov od ustanove in vključuje trajnostne poti - kolesarske steze, pločnike in javni prevoz.
Projekt je bil sofinanciran iz sredstev Eko sklada in Sklada za podnebne spremembe v okviru javnega razpisa NVO17 za sofinanciranje projektov nevladnih organizacij na področju varstva okolja in podnebnih sprememb, objavljenega decembra 2017.
Več o projektu na http://www.drustvo-sobivanje.si/novice/
Dejstva
o Eko skladu
30%
vrednosti naložbe v
povprečju krije spodbuda
90%
prijavljenih projektov dobi
finančno spodbudo
vse leto
so na voljo subvencije
in krediti